Kolejnym symbolem Berlina, tym razem nierozerwalnie związanym z jego stołecznością jest Reichstag, budynek będący siedzibą niemieckiego parlamentu.
Reichstag i architekt Paul Wallot
W 1871 roku zorganizowano konkurs architektoniczny na projekt budynku nowej siedziby parlamentu zjednoczonych Niemiec, który wygrał Paul Wallot. Jednakże budowa rozpoczęła się dopiero dwa lata później, a w 1894 roku Reichstag, nowo wybudowany, stał się siedzibą parlamentu Cesarstwa Niemieckiego.
Był to budynek długości 137 m i szerokości 103 m, z czterema wieżami symbolizującymi niemieckie królestwa. Po zakończeniu I wojny światowej budynek stał się siedzibą parlamentu Republiki Weimarskiej, którą proklamowano na jednym z balkonów budynku.
Potem pożar z 27 lutego 1933 roku stał się pretekstem dla Hitlera do całkowitego przejęcia władzy. Budynku nie odbudowano, a w trakcie bitwy o Berlin dokonano dodatkowych zniszczeń. I chociaż po II wojnie budynek znalazł się po stronie Berlina Zachodniego, to jednak fakt iż stolica znajdowała się w Bonn spowodował dalsze niszczenie Reichstagu.
Dzieje Reichstagu po II wojnie światowej
Dopiero w 1956 roku zdecydowano o jego odbudowie, co uczyniono według projektu Paula Baumgartena. Jednakże dopiero po zjednoczeniu Niemiec i przeniesieniu stolicy do Berlina budynek powrócił do swych dawnych funkcji. W międzynarodowym konkursie architektonicznym zwyciężył Norman Foster, który połączył stare z nowym poprzez dodanie szklanej kopuły.
Szklano-stalowa konstrukcja znajduje się dokładnie nad główną salą obrad parlamentu. Sprawia lekkie wrażenie, choć waży podobno ponad 1200 ton. Stożek z lustrami rozprasza światło poniżej w izbie plenarnej. Po spiralnej kładce turyści wchodzą na małą platformę widokową mając cały czas widok na panoramę miasta.
Reichstag zwiedzanie niemieckiego parlamentu i szklanej kopuły – informacje
Zwiedzanie budynku jest bezpłatne, jednakże trzeba się odpowiednio wcześniej na nie “zapisać”. Można to uczynić poprzez stronę internetową (link tutaj) i z wydrukiem zjawić się 15 min wcześniej przed wyznaczonym czasem na kontrolę (bagażu i człowieka). Można również zarezerwować sobie wizytę na miejscu, w małym budynku znajdującym się niedaleko budynku (wygląda jak metalowy box), potrzebny jest do tego dokument tożsamości (w sezonie mogą być kolejki).
Tuż obok znajdują się inne atrakcje Berlina, jak Brama Brandenburska i różne muzea.
Pytania, interpelacje, postulaty, sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach
Byłem w tym roku na zwiedzaniu Reichstagu. Po przyjeździe stworzyłem przewodnik po Berlinie. Może będzie pomocny.
byłem, widziałem, polecam ! rzeczywiście warto